flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Інтерв’ю голови Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Мар’яна Мицака з журналісткою інтернет -видання tv-news.dp.ua та радіо «Мегаполіс» Тетяною Вербою

17 квітня 2025, 13:34

"Найголовніше для судді піднятися над однією і над іншою точкою зору і подивитися
все навколо… . Бо завжди в будь якому спорі правда десь посередині"

голова суду Мар’ян Мицак.

 

 

 

 

 

Про професію судді, про роботу та виклики які виникають щодня…!

_________________________________________________________________________

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­

- Розпочнемо з традиційного запитання: «Що найголовніше в роботі судді?»

“Я не буду пафосно і багато розповідати, а наведу такий приклад: от взяти довгий циліндр, коли дивишся на нього з боку він здається тобі прямокутником, коли подивишся на нього з торця він здається тобі кругом, вроді те і те правда. А найголовніше для судді піднятися над однією і над іншою точкою зору і подивитися все навколо, побачити і той прямокутник і той круг і в сукупності зрозуміти що це зовсім інша фігура. Бо завжди в будь якому спорі правда десь посередині ”.

- Чи можете Ви сказати, що робота судді цікава, може навіть творча?

“Більш мабуть творча! Ну, наприклад я розглядаю кримінальні справи і вирок по суті свого роду твір, бо з усієї маси питань і відповідей прокурора, захисника, обвинуваченого, потерпілих, свідків, письмових доказів, а їх інколи 15, а то і 20 томів, завдання судді: вибрати те, що суттєво для обставин які розглядаються, зробити такі висновки, щоб не виникало сумнівів щодо прийнятого рішення, вмотивувати чому суд прийшов саме до такого рішення, викласти коротко, щоб читачу було зрозуміло, що суддя хотів донести. З урахуванням того, що судова система зараз стає все більш і більш відкритою, судове рішення повинно бути зрозумілим для пересічного громадянина.”

- Чи пам’ятаєте свою першу справу?

“Пам’ятаю одну з перших, вона мене зачепила в моральному плані. Це було ДТП в одному із сіл Павлоградського району, де на початку зими йшла молода пара з півторарічною дитиною і водій, який їхав на літній резині не справився з керуванням, машину занесло і дитини не стало. Відчувати емоції батьків, які довго не могли народити дитину було важко!"

- Чи має суддя вникати в емоції, переживати їх самому чи він має бути «сухим»?

"Ідеальної відповіді на це питання не має і ідеального сприйняття теж не має. З однієї сторони, якщо суддя буде черствим, то чим він відрізняється від штучного інтелекту! З іншої сторони, якщо суддя буде пропускати кожну справу через себе, чи надовго такого суддю вистачить? Бо, одна справа коли ми читаємо про злочин в ЗМІ, інша справа коли ти безпосередньо бачиш фотографії з місця скоєння злочину, переглядаєш відеозаписи, відчуваєш ті емоції що висловлюють люди, які втратили своїх найближчих людей, або людина, яка вчинила вбивство, пояснює чому вона так зробила."

- Емоції присутні в залі якось впливають на суд?

"Ідеальне судове засідання це коли в засіданні тиша, коли говорить той, кому надане слово, коли запитує той кому надане слово, коментує той, кому надане слово. І завдання якраз головуючого судді не допускати, щоб присутні в залі судового засідання, без згоди на те головуючого, допускали собі висловлювання, виступи, викрики і т.і. Можна зрозуміти емоції людей, але в балагані ніколи суті не дізнаєшся і не зрозумієш."

- Які найважчі злочини розглядали?

"Найважчі завжди ті злочини, де настає смерть людини. Все інше не можу сказати що просте, але емоційно найважче саме там де настають ті наслідки, які неможливо виправити. Можливо в майбутньому набути втрачене чи викрадене майно, полікувати зламану руку, щелепу вправити, а от коли настає смерть людини це вже невідворотно."

- Чи є якісь обмеження в термінах розгляду справи?

"Законодавець по цивільним справам визначив основні строки, це як правило 2 місяці, з моменту вчинення певних процесуальних дій. Стосовно кримінальних справ законодавець визначив, що вони повинні розглядатися у  розумні строки, а розумні строки включають в себе об’єм справи, кількість епізодів обвинувачення, тяжкість обвинувачення, поведінку сторін, бо наприклад часто недобросовісні сторони затягують розгляд справи. Самий яскравий приклад це коли обвинувачений постійно змінює захисника, суд робить перерву, наступає інша дата, а ще є інша сторона-потерпіла, яким це вже не подобається, і я їх прекрасно розумію, мало того що вони постраждали від злочину, вистраждали щоб нарешті ця справа надійшла до суду і тут приходять на чергове судове засідання, а обвинувачений просить знову замінити йому захисника бо з новопризначеним мають зовсім різні позиції. Суд, зобов’язаний відповідно до КПК України прийняти цю відмову назначивши нову дату і в умовах кадрового дефіциту, а такий зараз є, таку справу неможливо назначити на завтра чи післязавтра, інколи і в місячний термін. З власної практики пам’ятаю, коли обвинувачений під час судового розгляду заявив 14 відводів суддям, а від захисника він відмовлявся 7 разів, тобто 21 судове засідання не відбувалося тільки із-за того, що таку тактику обрав обвинувачений.”

- Рішення суду має бути правильним чи справедливим?

“Рішення суду має бути законним, вмотивованим, ухваленим на підставі об’єктивно досліджених доказів у відкритому судовому засіданні.”

 - Реформа вже триває 30 років, може просто перестати реформувати?

“Ніхто не сперечається що реформа потрібна, але вона повинна бути мудра. Щоб результатом цією реформи не було такого тотального кадрового голоду, тотальних недоукомлектувань судів. В деяких апеляційних судах залишилось по одній колегії суддів, які розглядають цивільні справи і одна колегія, яка розглядає кримінальні справи на всю область. Тобто, перша інстанція ще якось більш - менш, а от в апеляційній інстанції не вистачає по 70 % суддів. Тому є таке бажання щоб ця реформа була ефективною, щоб система безперервно працювала, бо це все стосується людей. Є беззаперечно плюси – «Електронний суд», але кадровий голод це мінус.”

- Під час війни які взагалі злочини переважають?

“Дуже багато убивств! Якщо раніше, років 10 тому, вбивство в місті було резонансною подією, то тепер – це сприймається як статистика. Злочини проти власності, також під час війни збільшилась кількість військових злочинів – дезертирство, самовільне залишення частини, непокора військових командирам. Особливо пік був на початок 2023 року. В суді була велика кількість справ стосовно військовослужбовців, яких притягли до відповідальності за невиконання наказу свого начальника. Мотиви в кожного різні, але такий сплеск був. У 2024 році все пішло на спад.”

- Ви отримуєте задоволення від роботи?

“Якщо відверто, це коли твоє рішення залишається в силі вищою інстанцією, а потім Верховним Судом – касаційною інстанцією. От тоді дійсно отримуєш моральне задоволення від того, що твоє рішення було правильним і справедливим, а ще задоволення приносить коли обидві сторони із зали судового засідання виходять з посмішками, таке рідко, але буває. Особливо це стосується сімейних спорів, або коли побилися друзі чи знайомі і нарешті знайшли спільну мову, пішли на певні компроміси, уклали між собою мирову угоду – в цьому і є мета правосуддя.”

 

 

Пресслужба суду