flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Публічність - гарантія дотримання прав людини

27 жовтня 2016, 16:47

Павлоградський міськрайоний суд Дніпропетровської області в резонансних справах, які мають суспільний інтерес, здійснює інформування громадськості через ЗМІ про прийняті рішення як за результатами розгляду, так і про прийняті рішення за клопотанням слідчих органів.

Однак, в соціальних мережах активними користувачами інколи висловлюється необґрунтована критика щодо відкритості Павлоградського міськрайонного суду.

Для громадян, якими бездумно критикується співпраця суду та ЗМІ, повідомляємо правові підстави такої діяльності суду.

Публічний процес є невід’ємною гарантією дотримання прав людини при здійсненні судочинства. Як наголошує у своїй практиці Європейський суд, публічний характер судового розгляду захищає заявників від таємного, непідконтрольного суспільству правосуддя.

Позицію ООН щодо взаємодії судів і ЗМІ узагальнено в Мадридських принципах взаємодії засобів масової інформації та суддівської незалежності. Головним положенням документу є твердження про те, що «функцією та правом ЗМІ є збір і поширення серед громадськості інформації, висловлювань про судочинство, включно з висвітленням судових справ до, після і під час судового розгляду, не порушуючи при цьому презумпцію невинуватості».

Стандарти відносин судів і ЗМІ відображено в Рекомендації № Rec. (2003) 13 Комітету міністрів Ради Європи державам – членам щодо надання через ЗМІ інформації про кримінальні процеси, зокрема, в контексті судового провадження у кримінальних справах, що викликають суспільний інтерес, судові органи та правоохоронні органи мають інформувати засоби масової інформації про свої дії, доки це не перешкоджає таємниці слідства та дізнання або затримує чи заважає завершенню судового провадження. У випадках, коли кримінальні судові процеси відбуваються протягом довгого часу, таку інформацію слід надавати регулярно.

Відповідно до національного законодавства кримінальне провадження – процесуальна діяльність органів досудового розслідування, прокурора, слідчого судді і суду у зв’язку з вчиненням кримінального правопорушення.

Відповідно до ч. 2 КПК України (принцип гласності) кримінальне провадження в судах усіх інстанцій здійснюється відкрито. Слідчий суддя, суд може прийняти рішення про здійснення кримінального провадження у закритому судовому засіданні впродовж усього судового провадження або його окремої частини лише у випадках спеціально визначених законодавством.

Розгляд клопотань поданих слідчому судді органом досудового розслідування, здійснюється в рамках кримінального провадження, результатом чого є процесуальне рішення у формі ухвали.

Тому, реалізовуючи рекомендації Комітету міністрів Ради Європи, а також задля забезпечення відкритості правосуддя, Павлоградський міськрайонний суд, з метою дотримання презумпції невинуватості, принципу гласності та принципу нерозголошення таємниці слідства, й надалі інформуватиме громадськість про результати розгляду судом клопотань в справах, що становлять суспільний інтерес.

З повагою, прес-служба суду.