Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22 травня 2015 року істотно змінено перелік суб’єктів, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи у суді. До цього переліку не включені споживачі у судових справах, що пов’язані з порушенням їхніх прав. Таким чином, Закон України «Про судовий збір» не наділяє зазначених суб’єктів пільгою щодо сплати судового збору.
Разом з тим, згідно із чинною нині редакцією ч.3 ст.22 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, пов’язаними з порушенням їхніх прав.
Неузгодженість законодавчих актів зумовила існування різних підходів до вирішення питання про сплату судового збору у судовій практиці.
Так практика Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, яка склалася за цей час, зводиться до двох протилежних позицій:
1) споживачі не звільняються від сплати судового збору;
2) споживачі звільняються від сплати судового збору.
В той же час, споживачі, в разі порушення їх прав, мають право захистити їх в судовому порядку, але судовий збір, через його законодавчо визначений розмір, створює реальні перешкоди в доступі до правосуддя.
Враховуючи це, за участі голови Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області та суддів з розгляду справ цивільної юрисдикції проведено нараду з метою формування єдиної судової практики у справах, які підсудні Павлоградському міськрайонному суду.
В ході наради вироблено позицію, яка полягає в тому, що чинним Законом України «Про захист прав споживачів» установлені відповідні права споживачів, окреслено механізми їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів. Право на звернення до суду є дієвим механізмом захисту прав споживачів, складовою частиною забезпечення якого є звільнення споживача від сплати судового збору. Відповідно до вимог ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються ЗАКОНОМ. При цьому в ЦПК України не зазначено, що термін «закон» у цих статтях слід трактувати виключно як ЗУ «Про судовий збір». Отже, споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, пов’язаними з порушенням їхніх прав.